AMD’den yıllar sonra PlayStation 3 itirafı geldi!

Sony, ilk olarak 2006 yılında piyasaya sürdüğü PlayStation 3 konsoluyla oyun dünyasında yeni bir dönem başlattı. Konsol, çıkış yaptığı döneme kıyasla üst düzey performans sunarken, bunu büyük ölçüde Cell işlemcisine borçluydu. Sony, IBM ve Toshiba tarafından geliştirilen işlemci için AMD CEO’sundan açıklamalar geldi.

AMD CEO’su, PlayStation 3 işlemcisi hakkında konuştu

AMD CEO’su Lisa Su verdiği son röportajda, PlayStation 3 geliştirilmesine dahil olduğunu açıkladı. Su, 2001 yılında IBM’de Gelişen Ürünler Direktörü olarak görev yaptığını hatırlattı. Buna göre teknik açıdan iddialı Cell işlemcisinin planlamasına dahil olduğunu söyledi.

PlayStation 3 için geliştirme süreci 2001 yılında başlamıştı. IBM, Sony ve Toshiba, yeni nesil konsol işlemcisi için beş yıllık bir Ar-Ge süreci yürüttü. CEO Su, şirketin aldığı bazı kararların zamanının ötesinde olduğunu iddia etti. Paralel hesaplamaya odaklanan Cell işlemcisinin çok çekirdekli performansta büyük işler başardığını söyledi.

Cell’de sekiz işlem elemanı tarafından desteklenen bir PowerPC çekirdeği bulunuyordu. İşlemcinin yenilikçi mimarisi ise geliştiriciler için birçok zorluğu da beraberinde getirdi. Hatta ilk yıllarda yayınlanan oyunlarda optimizasyon sorunları olduğunu söylemek mümkün.

Xbox 360 ile aynı dönemde çıkış yapan PS3, işlemci yapısı yüzünden düşük satış rakamlarına ulaştı. Ancak birkaç yıllık çalışmaların ardından, Red Dead Redemption ve Uncharted 2 gibi grafiksel açıdan etkileyici oyunlara ev sahipliği yaptığını söylemek mümkün.

AMD CEO’su, PS3’ün genel olarak Sony’nin en az başarılı konsolu olduğunu kabul etti. Ancak Cell işlemcisinin başarılı olduğuna da inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir